TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA CZESKIEGO

ZESPÓŁ TŁUMACZY

tel: 22 112 16 14

Flaga czeska

Język czeski

Knedle (knedlíky), smażony ser (smažený sýr) i czeskie piwo (České pivo) to najczęściej wspominane elementy czeskiej kuchni, które zostają w pamięci po wizycie w Czechach. Ze względu na to, że Czechy są naszym południowo-zachodnim sąsiadem, wielu Polaków wybiera się na wypoczynek właśnie tam. Nie tylko Polacy cenią sobie walory Czech, ponieważ Praga, stolica Czech, jest najchętniej odwiedzanym miastem w całej Europie. Do tego kraju przyciąga nie tylko wyjątkowa kuchnia, ale również piękne góry, a także zabytkowe centrum Pragi. Od 1992 roku jest ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co dodatkowo zachęca do odwiedzin tych, którzy jeszcze się tam nie wybrali.

Kilka słów o języku czeskim

Czeski to język z grupy języków zachodniosłowiańskich, który najbliżej spokrewniony jest z językiem słowackim, a w dalszej kolejności z polskim i kaszubskim. Jest to język ojczysty ponad 11,5 mln ludzi, przy czym 10 mln to sami mieszkańcy Czech. Pozostałe osoby mówiące w tym języku, to imigranci lub potomkowie rodowitych Czechów, zamieszkujący inne kraje.

Historia języka czeskiego

Czeski jest językiem z pewną historią. Przeżył on swój upadek w XVI wieku po przegranej bitwie z Habsburgami i czeski staje się wtedy językiem używanym jedynie przez chłopstwo, a szlachta i mieszczaństwo posługuje się językiem niemieckim, który utrzymuje się na ziemiach czeskich mniej więcej do końca XVIII wieku. Dopiero na początku XIX wieku język czeski zaczął się odradzać razem z czeską kulturą i ponownie być używany przez wszystkich mieszkańców Czech.

Alfabet i dialekty

Język czeski znajduje się również na 73. miejscu w rankingu najczęściej używanych języków na świecie. Czeski alfabet, tzw. ‘husycki’ liczy 42 litery, czyli o dziesięć więcej niż polski (32). To zasługa znaków diakrytycznych, czyli graficznych, dodawanych nad literami (np.: č, ý) . W języku czeskim wyróżniamy cztery różne grupy dialektalne (regionalne odmiany języka). Jest to grupa czeska, środkowomorawska, wschodniomorawska oraz śląska.

Podobieństwo do języka polskiego

Czeski jest niebywale zabawny dla Polaków, którzy pierwszy raz spotykają się z jego brzmieniem. Mogłoby się wydawać, że język ten jest bardzo podobny do polskiego i może się różnić jedynie zapisem. Wszystkich, którzy tak myślą spotka rozczarowanie, gdyż próbując rozmawiać z mieszkańcem Czech bez znajomości tego języka, można nieświadomie go obrazić lub popełnić „gafę”. Przykładowe zdania, które mogą być pomocne podczas wizyty w Czechach to „Chcę kupić lody”, czyli po czesku: „Chci si koupit zmrzlinu” lub „Gdzie jest sklep ze świeżym pieczywem?” – „Kde je obchod s čerstvým pečivem?”.

Niestety złą wiadomością dla polskich turystów w Czechach będzie to, że Czesi niechętnie rozmawiają w kombinacji polsko-czeskiej i nawet gdy rozumieją to, co mówimy do nich po polsku, to udają, że nie wiedzą o co nam chodzi L Natomiast jeśli nawet pokracznie zaczniemy mówić w ich języku, zyskujemy w ich oczach i chętnie nam pomagają.

tłumaczenia miw logo
 © 2009-2021, . All Rights Reserved.